Provođenje zdravstvene zaštite

Mjere zdravstvene zaštite koje se provode u dječjem vrtiću obuhvaćaju potrebne preduvjete za osiguravanje pravilnog rasta i razvoja djece predškolske dobi. Ministarstvo zdravstva tako donosi zakon na temelju kojeg se provodi Program zdravstvene zaštite djece, higijene i pravilne prehrane djece u dječjim vrtićima ( NN 105/02). Slijedeće su obveze na koje vas želimo podsjetiti:

• Zadaća dječjeg vrtića je provjera dokumentacije o cijepljenju djeteta i upućivanje roditelja na obavezu cijepljenja. Upis djeteta u vrtić uvjetuje se urednim cijepljenjem protiv bolesti iz programa obveznih cijepljenja s iznimkom djece koja imaju kontraindikacije na pojedina cjepiva. Provjeru procijepljenosti obavlja u vrtiću zdravstvena voditeljica jedanput godišnje.
  • Prije upisa djeteta u vrtić obvezan je sistematski pregled djeteta od strane liječnika. U okviru pregleda potrebno je pregledati stolicu na bakterije i crijevne parazite, obaviti pregled vlasišta na ušljivost i pregled kože na znakove svraba.
  • Kod dolaska djeteta u vrtić treba obvezno donijeti potvrdu o obavljenom sistematskom pregledu
  • Za djecu koja su zbog bolesti izbivala iz vrtića treba dostaviti liječničku potvrdu o obavljenom zdravstvenom pregledu. Potvrda sadržava ime i prezime djeteta, dijagnozu bolesti od koje je bolovalo i vrijeme koje je izbivalo.
  • Djeca koja su izbivala iz vrtića zbog nekog drugog razloga u trajanju duljem od 60 dana trebaju ponoviti cijeli liječnički pregled ili dio pregleda ovisno o razlogu izostanka te dostaviti potvrdu o obavljenom zdravstvenom pregledu djeteta.
  • U cilju zaštite od zaraznih bolesti vrtić će:
  • pratiti zdravstveno stanje djece u vrtiću, odnosno njihov pobol i razlog izostajanja
  • provoditi svakog dana pri dolasku djece u vrtić trijažu, odnosno uputiti djecu na liječnički pregled i liječenje, ukoliko je dijete bolesno
  • posebnu pozornost posvetiti poduci djece o osobnoj higijeni ( pranje ruku i tijela)
  • nadzirati djecu pri korištenju sanitarnog čvora
  • nadzirati dječju igru i sprečavati nastanak ozljeda
  • održavanje primjerene higijene prostora

Kako bi se smanjio pobol djece prilikom boravka u vrtiću molimo Vas da se pridržavate ovih napomena:

• Bolesno dijete ne može boraviti u vrtiću. Ako je bolesno dijete u skupini povećava se rizik od pobolijevanja ostale djece, dok je bolesnom djetetu potrebna posebna njega.
  • Ako dijete ima zaraznu bolest molimo Vas da o tome obavijestite odgojitelje u skupini ili zdravstvenu voditeljicu.
  • Dijete koje boluje od neke kronične bolesti a potvrđeno od strane liječnika, boravi u vrtiću ako je u stabilnoj fazi. Ako zbog osnovne kronične bolesti ili akutnog hitnog stanja dijete mora uzimati terapiju ona će mu biti osigurana u vrtiću od strane zdravstvenog voditelja ili odgojitelja uz liječničku potvrdu.
  • Sve vrste sirupa, kapi, sprejeva, masti koje je potrebno dati kao dopuna terapije djetetu ne nosite u vrtić već ih dajte djetetu sami kod kuće.
  • Obavijestiti odgojitelja svog djeteta o svim promjenama djetetova zdravlja, posebno ako se pojave neke alergije, ako prima lijekove ili razvije neku kroničnu bolest .

Kada je preporuka za ne dovoditi dijete u vrtić:

• ima povišenu temperaturu
  • glavobolja, bolovi u trbuhu
  • izrazita hunjavica- obilan gnojni sekret
  • konjunktivitis
  • kašalj – suh i produktivan ( uz pridružene simptome nosa/ oka)
  • promjene na koži – osip, crvenilo, svrab
  • neuobičajeno taman urin
  • ukočen vrat
  • upaljeno grlo ili poteškoće gutanja
  • proljev i povraćanje duži od 24 sata ili više od dvije jako vodene stolice dnevno

2019 Vrtić Siget. Sva prava pridržana.